SKRIVSKÅP, rokoko, sent 1700-tal.

Ek, konturerat krön, tvådelat. Överdel med dörrpar, inredning med fack, nyckel endast till skåpdörrar. Nederdel med snedställd skrivklaff, lådinredning, 5 lådor. Bredd 100 djup 71 höjd ca209cm. Nyckel finns.

Renoverat. Kompletterat. Skador. Sprickor. Senare beslag. En dörr samt skrivklaff slagna. skrivinredningens lådor senare. Senare beslag. Nyckel endast till skåpdörrar.

Säljes till förmån för Röda Korset.

Utropspris
6 000 SEK