Kiniserande figurscener, två lådor i sarg, lock, invändigt svart bemålad, hylla längs kanter, svängda ben med claw and ball- fot. Längd ca 126, bredd ca 60, höjd 101 cm.
Skada i front. Slitage. Krackelyr i lack. Färgbortfall. Möjligen kompletterad. Nyckel saknas.