BÖCKER, 2st "Manon Lescaut", Abbé Prévost, 1839 samt "Histoire de Charles XII", Voltaire, 1760.

"Manon Lescaut" första upplagan, illustrerad av Tony Johannot, halvfranskt band med guldsnitt. "Histoire de Charles XII" med helfranskt band, guldsnitt.

Ej fullständigt genomgångna. Skador. Repor. Revor. Veck Namnetikett på pärmens insida på "Manon Lescaut". "Histoire de Charles XII", band maskstunget.

Utropspris
2 000 SEK