FIGURINER, 2 st, porslin, Bing & Gröndahl resp Dahl Jensen, Danmark, 1900-talets slut.
Hundar. Höjd 14,5 resp23,5 cm.
Den liggande hunden, Bing & Gröndahl, andrahandssortering.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer