Kvinnogestalter. H 35 resp 27.
Lagningar, nagg, smuts och skador.
De föremål med proveniens Olof Sager säljes till förmån för "Stiftelsen Olof Sagers stipendiefond för studier och forskning i Engelska". Olof Sager var lektor i engelska vid Lunds universitet
Vid sidan av sin lingvistiska gärning var hans stora passion modern konst och under senare år även opera.