TAKARMATUR, "Onion lamp", Lisa Johansson-Pape, Iittala, 1950-tal. Kupans höjd ca 34 cm.
Matt opalglas.
Ej funktionstestad. Slitage.
Lisa Johansson-Pape var en finländsk inredningsarkitekt och formgivare född i Helsingfors. Hon studerade vid Centralskolan för konstflit. Efter examen anställdes hon Finska handarbetets vänner som textilkonstnär och senare vid bland annat Stockmanns ritkontor och deras armaturfabrik Orno. Johansson-Papes alster präglas av funktionalitet och grundkonstruktionens hållbarhet, materialen hon använde sig av var ofta emaljerad metall, akryl och glas.