Ljusstakar med balusterskaft på konturerad välv fylld fot. Femarmad övre del. Floral reliefdekor. Höjd 53 cm.
Slitage, smärre bucklor. Någon arm något sned. Någon smärre bristning. En med något lös fyllning. Troligen efterdekorerade.