Svängt fodral med rik rocailledekor, urtavlan med romerska siffror på infälld emalj. Krönande putti med pil och båge. Fyra svängda fötter. Höjd 73,5 cm. Väggkonsol med genombruten rocailledekor. Höjd 35 cm. Pendel medföljer.
Slitage. Enstaka slagmärken och repor.Ej funktionstestat. Nyckel saknas.