PREDIKSTOL/BARSKÅP, barockstil, 1800/1900-tal.

Skarala skulpterade och bemålade motiv, tre luckor flakerade av kolonetter. Ställning med lådor i sargen, kopplade ben. Bredd: 180 cm, Djup: 60 cm, Höjd: 74,5 cm. Nyckel finns.

Omarbetad med äldre delar, omfattande maskskador, stötskador.

Äldre predikstol som omarbetats till Barkskåp.

Utropspris
15 000 SEK