Målad och bronserad. Fast stoppad sits. Genombruten rygg. Längd 205 cm.
Senare målning. Repor och märken. Färgbortfall. Klädsel med slitage, fläckar och löst kantband. Förstärkning.
Riddarhyttans herrgård, Västmanland