YTTERFODER, porslin, sannolikt Georg Asplund, Rörstrand, sekelskiftet 1900.

Näckrosmodell i grönt och gult. Höjd 21 cm. Diameter 28 cm.

Smärre bruksslitage. Fotring med smärre nagg. Några glasyrsprickor.

Utropspris
3 000 SEK