KOLONNSKÅP, 1800-talets första hälft.

Svartmålat. Förgylld dekor av pärlstav samt lejonmaskaron med draghandtag. Kannelerad dörr med ett bakomliggande hyllplan. Bredd ca 37 cm, djup ca 27 cm, höjd ca 111 cm.

Slitage, repor, sprickor, stötskador, färgbortfall, Senare bemålning samt dekorelement, maskstungen.

Utropspris
3 000 SEK