BORDSUR, cloisonne, eklektisk stil, sent 1890-tal.

Föreställande bronserad gosse av metall med instrument rikt dekorerat i cloisonne med drag av tidig jugend i den florala dekoren. Med termometerskala och infällt ur. Marmorsockel med rundade hörn. Höjd 15,5 cm. Nyckel finns.

Slitage, instrumentet saknar del av termometer.

Utropspris
2 000 SEK