KOPP, porslin, Empire, sign Wilhelm Heinemann, verksam i Stockholm 1820-41.

Konkav form med gulddekor samt polykrom bemålning från Stockholm. Svängd hänkel. Höjd ca 9,5 cm.

Slitage, repor, färgbortfall. En spricka överst på hänkeln. Fat saknas.

Utropspris
1 200 SEK