SABEL, officer, med Gustaf IV Adolfs monogram, 1800-talets början.

Fäste i mässing, portopé. Stålklinga med Gustaf IV Adolfs monogram under sluten krona. Längd 96cm.

Klinga med anlöpning och nagg. Fäste och portopé med skador och slitage. Balja saknas.

Utropspris
3 000 SEK