Rektangulär med dekor av lagerkvistar. Fasettslipat glas. Foto av elegant dam. Yttermått 31,5 x 26. Innermått ca 26 x 21 cm.
Slitage, anlöpningar, obetydliga bucklor. Bakstycket med spricka.
Enligt uppgift från fransk grevlig familj.