BORD, "Superellips", Bruno Mathsson och Piet Hein för Fritz Hansen.
Vit laminatskiva, förkromade spännben, kant i mattpolerad aluminium. Längd 150, bredd 100, höjd ca 72 cm.
Slitage, repor, stötskador. Delvis vitmålad undersida.
Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.