FAT, 2 st, samt SÅSSNIPA, 3 delar, flintgods, Göteborg, 1900-talets första hälft.

2 fat, varav den ena i form av fisk och den andra i form av gris, längd ca 53 respektive 51 cm. Såssnipa i form av fisk med fat, längd ca 20,5 respektive 21 cm.

Slitage, repor och krackelyr. Nagg, varav ett mer omfattande vid såssnipans kant samt på fiskfatets fena ( denna dock på undersidan). Missfärgning.

Utropspris
1 500 SEK