Manuell, stål, kronograf, tachymeter, telemeter, svart urtavla, små sekundvisare för sekunder och minuter. Diameter 35mm. Svart band senare.
Slitage. Ställvis kraftigt. Repor. Tryckknappar tröga. Ej funktionstestad. Repor på urtavla.