LJUSSTAKAR, ett par, tenn, sengustavianska, Hans Wicksten, Västerås (verksam 1782-1814).

Uppåt avsmalnande räfflat kolonnskaft på kvadratisk bas med gallerkant och kulfötter, löstagbara ljusmanschetter. Höjd ca25,5cm. Monogramstämpel HWS, en med svag kronmonogram.

Slitage. Bucklor. Anlöpning. Gjuthål.

Utropspris
6 000 SEK