Uppåt avsmalnande räfflat kolonnskaft på kvadratisk bas med gallerkant och kulfötter, löstagbara ljusmanschetter. Höjd ca25,5cm. Monogramstämpel HWS, en med svag kronmonogram.
Slitage. Bucklor. Anlöpning. Gjuthål.