Patinerad metall. Urtavla märkt A Vollman Efterfolgere, Christiania. Reliefdekor av kvinna med kerub. På tassfötter. Pendel finns. Höjd 49. Bredd 39 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Några repor och märken. Slagskål saknas.