BESTICKSERVIS, 73 delar, silver, "Snäckmodell", Christian Hammer och Möllenborg. Stockholm mest 1850-tal. Tot ca 4400 g.

Matgafflar 9st, matknivar 18 st med rostfria blad, matskedar 6 st, förrätts/dessertgafflar 8 st, förrätts/dessertknivar 10+1 med silverblad, dessertskedar 5 st, teskedar 11+2+2. Längd 15,5-25 cm. Stämplade med vapensköldar för Grevliga ätten Wrangel af Sauss.

Slitage, matknivarna med sentida blad varav ett med avvikande storlek, tre dessertknivar med lagningar mellan blad och skaft, några delar med smärre bucklor. De flesta med stämplade vapensköldar.

Proveniens

Grevliga ätten Wrangel af Sauss.

Utropspris
12 000 SEK