BYRÅ, rokoko , 1700-tal.

BYRÅ, rokoko , 1700-tal.

Bukig form, med tre utdragslådor, med förgyllda beslag Fanérad, vilken på sidorna är rutlagd. Profilerad skiva. Längd ca 116, djup ca 61, höjd ca 83. Nyckel finns.

Slitage, repor, mindre stötskador och sprickor samt glipor. Renoverad och kompletterad (bl a senare skiva, möjligen senare beslag, stärkt baksida). Beslag är en aning lösa(spikar saknas). Fanérskador, varav en mer framträdande på översta lådans front.

Utropspris
20 000 SEK