FAT, SKÅL SAMT KRUKA, porslin, Kina, Ming.

Runt fat med konturerad kant, diam 19,5, rund skål på låg fotring, diam 15, rundad kruka på låg fotring. Den sistnämnda är möjligen vrakfynd. Floral dekor i underglasyrblått. Höjd 3-6 cm.

Slitage, nagg, skålen med krackelyrer, krukan med sprickor och kärv glasyr.

Utropspris
4 000 SEK