PALL, metall, "Hema-stolen" Industristolar AB, Stockholm, 1960-tal.

Delvis ställbar, snurrfunktion samt går att höja respektive sänka. Med sits i formpressat trä, med stomme i metall. Etikettmärkt. Diameter ca 34, höjd ca 48-67,5 cm.

Slitage, repor, märken, färgbortfall. Nagg.

Utropspris
2 000 SEK