SKRIVBYRÅ, Karl Johan, 1800-tal.

Fanerad i mahogny, dekor av bland annat flankerande kolonnetter. Skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Detaljer i mässing, dock ej nyckelbrickor. Kapitäl till kolonnett medföljer separat. Längd ca 108 djup ca 53, höjd ca 93,5. Nyckel finns.

Slitage, repor och mindre stötskador. Sprickor, varav en mer framträdande på skiva, samt en större på baksida. Renoverad och kompletterad(bland annat senare beslag)

Utropspris
4 000 SEK