VÄGGPENDYL, sengustaviansk, Per Henrik Beurling, verksam 1783-1806 i Stockholm.

Förgylld och bronserad. Runt urhus med vitmålad urtavla, dekor av skulpterade urnor, girlander, kröndekor med fågel och lagerkvistar. Höjd 80 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.

Slitage, sprickor, smärre skador, dekorlagningar, avfallen dekor medföljer. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK