VÄGGPENDYL, Louis XVI-stil, Japy & Frérès, Frankrike. 1900-tal.

Förgylld metall. Rikt dekor av bland annat lagerblad, krönande urna. Emaljerad urtavla med arabiska siffror. Pendel finns, och medföljer separat. Höjd ca 60 cm.

Slitage, repor och nagg. Anlupen. Något mindre färgbortfall. Någon mindre skada eller tillverkningsdefekt på urtavla. Ej funktionstestad. Nycklar saknas.

Utropspris
3 000 SEK