KRONOMETER, VEB Glashytte, Tyskland, 1900-talets andra hälft.

Mahognyfodral, beslag i mässing. Lådans mått; längd 18, bredd 18, höjd 18 cm.

Bruksslitage, ej funktionstestad.

Proveniens

Enligt uppgift från fartyget "State of Assam" tillhörande rederiet The Shipping Corporation of India, Bombay.

Utropspris
8 000 SEK