Rikt skuren dekor av bland annat snäcka, rocailler och blommor. Höjd ca 105 cm.
Slitage, repor, sprickor. Lagningar, senare baksida, möjligen senare glas. Avslagna delar. Senare förgyllning. Anlupet glas.