Allmoge
423007

SKÅP, allmoge, 1800-talets början.

Målat. 5 lådor. Överskåp med 3 bakomliggande hyllor. Krön med skuren dekor. Beslag av mässing. Bredd 123. Djup 46. Höjd 208 cm. Nyckel finns.

Ej ursprungligen sammanhörande delar. Omarbetat sängskåp. Senare beslag. Senare lås. Senare målning. Färgbortfall. Repor och märken.

Utropspris
8 000 SEK