BRICKBORD, rokokostil, Rörstrand, brickan daterad 1919.

Brunbetsad benställning med fyra svängda ben. Bricka i flintgods med handmålad blomsterdekor. Höjd 72 , djup 67, längd 89 cm. Brickan 82 X 59 cm.

Bruksslitage, bricka med spricka och ytslitage. Senare benställning.

Utropspris
6 000 SEK