Salomon Hofling

(Sverige, 1779-1827)
Salomon Hofling
(Sverige, 1779-1827)

SALOMON HOFLING, ett par, pastell på papper, den ena signerad och daterad 1822.

Man och kvinna i tidstypiska kläder. Målade på papper fäst på duk. Båda ca 60 x 52,5.

Slitage, märken ytliga repor. Fläckar, varav mer på porträtt av kvinnan. Båda ej ramade. Hårt slitage på kanter (där bitar av papper är borta). Smärre pigmentbortfall.

Utropspris
3 500 SEK