Fat med oktagonal form. Fat samt tallrikar med konturerad kant och polykrom dekor med växter och djur, brätte med växtslinga. L 42.
Smärre slitage, blekt dekor, enstaka nagg, samt spricka och stort nagg på en av tallrikarna.