Sveriges regenter under 1000 år. Vardera med diam 3,9 cm. Schatull av brunbetsad ek med sex lådor, på sidorna handtag av mässing, fyra kulfötter. Ovansidan med Sveriges stora riksvapen av mässing. 40 x 28 cm.
Slitage, schatullet med smärre repor.