LJUSKRONA, mässing, delvis 1700-tal. Höjd 53 cm.

Balusterformad stomme med avslutande klot, upptill med dubbelörn. Sex svängda ljusarmar, sex reflektorer i form av genombrutna sexuddiga stjärnor.

Slitage, slagmärken, kompletterad, bristningar, lagningar, någon dekordel saknas till örnen, borrad för el.

Utropspris
5 000 SEK