Så kallad timplåda. Skjutbart lock med floral dekor. Sidor med ådringsmålning. Längd ca 26, bredd ca 21,5, höjd ca 16 cm.
Slitage, repor och nagg/stötskador. Sprickor. Lock med avslagen bit vid hörn. Färgbortfall samt fläckar. Obetydliga retuscher.