TRÄDGÅRDSSTOLAR, 2 st, Gunnar Asplund, Iwan B. Giertz, Flen, Sverige, formgivna 1930.

Grönmålad stomme, sits och rygg av trä. En plakettmärkt.

Slitage, repor och nagg. Färgen ej ursprunglig. Färgbortfall och rostangrepp. Sprickor.

Modellen ritad och utställd på Stockholmsutställningen 1930.
De användes där på Asplunds "Restaurang Ellida" och även på Asplunds pressläktare.

Utropspris
5 000 SEK