För officer vid infanteriet. Fäste i förgylld mässing. Dekor av lejonhuvud och lilla riksvapnet. Klinga med förgylld dekor "Konungen och Fäderneslandet". Med portepé. Balja i svärtat stål. Total längd inklusive balja 103cm.
Bruksslitage. Repor.