Nystilar

Nystilar

SKÅLAR, ett par, silver, nyrokoko, Christian Hammer, Stockholm 1851. Total vikt ca 1670 gram.

Delvis knäck formad bräte med reliefdekor av växtslingor. Diam ca 32, höjd ca 10,5 cm.

Repor och bruksslitage. Fästen för dekor synes på undersida av bräte. Bristning i brätteskant.

Utropspris
10 000 SEK