BESTICK, 41 st, silver, Pogorzelski och A. Riedel, Warszawa 1800-talets senare hälft. Vikt, inkl. knivblad, ca 2513 g.

Knivbladen ej silver.
6 gafflar + 6 knivar. Knivbladen stämplade Gerlach W Warszawie. Längd 21 resp. 26 cm.
5 förrättsgafflar + 6 förrättsknivar. Knivbladen stämplade Bienkowski W Warszawie. Längd 15,5 resp. 20,5 cm.
6 matskedar, längd 21,5 cm.
12 dessertskedar, längd 16 cm.

Anlöpningar, bruksslitage, rostfläckar på knivblad.

Utropspris
1 000 EUR