MATSALSMÖBEL, 13 delar, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.

Märkt med plakett Hol Möbelfabrikant C.B. Hansens, etabl Köpenhamn. Mahogny. 12 stolar samt bord. Stolar med genombruten rygg med spjälknippe. Fast stoppad sits. Bord med 6 iläggsskivor. Skuren dekor. Bordets diameter 135 cm. Total längd 465 cm. Höjd 76 cm.

Stolar med repor och märken. Torrsprickor. Klädsel med hål och slitage. Bord med fläckad skiva.

Utropspris
12 000 SEK