SKÅP, ek, senbarock 1700-tal.

SKÅP, ek, senbarock 1700-tal.

Tvådelat. Överdel med brutet krön, dörrpar, invändigt med hyllor och två lådor med mässingsknoppar. Benställning med låda och kopplade ben. Djup 55 bredd ca115 höjd 188 cm. Nyckel finns.

Slitage. Sprickor. Kompletteringar. Avslag. Repor. Maskstunget.

Proveniens

Etikett invändigt " Detta skåp tillhör Ulla Wachtmeister som erhöll det vid sitt besök på Hofsta i juli 1947. Ulla von Arnold"

Utropspris
10 000 SEK