SERVISDELAR, 43 delar, porslin, "Blå Eld", Hertha Bengtsson, Rörstrand.
Blå och vit glasyr. 12 mattallrikar, 3 soppskålar, 8 entré tallrikar, 8 mandelformade fat 16-41 cm, 9 tekoppar med fat, sockerskål, mjölkkanna, tekanna. Mattallrikarnas diameter 23 cm. Tekannans höjd 18,5 cm.
Bruksslitage. Repor och märken. Någon nagg.