GOLVUR, urverk märkt "Jacob Kock Stockholm", fodral i rokokostil omkring år 1900.

Vitlackerad urtavla med romerska siffror. Bemålat och bronserat fodral, rocailler. Bredd 47, djup 20, höjd 235 cm. Pendel, samt två lod medföljer. Nyckel finns.

Bruksslitage. Renoverad och kompletterad, underdel renoverad, maskstungen invändigt. Sprickor. Krackelerad urtavla. Ej funktionstestad. Skador.

Utropspris
15 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

112. Ljuskrona, för nio ljus, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK