KANDELABRAR, ett par, porslin samt mässing, kungliga porslinsmanufakturen, Berlin, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.

Förgylld mässing, för fem ljus, ljsarmar i form av bukett med dekor av porslinsblommor, skaft i form av porslinsurna, hänklar i form av vädurshuvuden, målade figurscener samt blomster, cylinderformad porslinsbas. Höjd 57cm.

Slitage. Anlöpning. Nagg.

Proveniens

Enligt uppgift Direktör Hans von Cohn 1886-1948 (svärfar till den danske upptäcktsresanden Peter Freuchen)och Betty von Neustadt (1884-1979), Skodsborg, Villa Solbacken, Danmark.
Foto på kandelabrarna i interiör på Solbacken finns på begäran.

Utropspris
10 000 SEK