Dekor i famille rose-paletten av bland annat blomster. Skålens diameter 22,5, höjd 10cm. Skålfat diameter 24cm.
Slitage. Sprickor. Skålfat emd stor kantnagg. Fotringsnagg. Tillverkningsdefekter.