Förgylld brons, vit och gråblå marmor s.k. blue turquin. Urhus uppburet av kolonner. Med dekor av ekblad, pinjekottar samt kedjor. Vitemaljerad urtavla märkt "Roque" Urverket märkt "Roque a Paris N 1802". Pendel finns.
Bruksslitage. Urtavla med smärre skador. Anlöpningar. Ej funktionstestad. Omarbetad och kompletterad. Nyckel saknas.