SKRIVSTÄLL, silver, N. Högberg & Åström, Västervik 1877. Vikt ca 600 gram.

Oval i form av farttygsdäck med reling, mast, nakterhus. Två bläckhorn. Fyra svängda fötter. Längd 23,5 , höjd 30 cm.

Slitage, anlöpningar, bucklor, enstaka bristningar, smärre skador och dekorbortfall. Bläckhornen saknar glasinsatser. Lossbruten dekordel medföljer.

Utropspris
2 000 SEK