GRÄDDKANNA samt SOCKERTÅNG, silver, bland annat Petter Norlin, Malmö, 1803. Vikt ca 80 gram.

Gräddkanna, delvis godronnerad med uppsvsvängt handtag. Tillverkad 1838 i Stockholm. Sockertång, med graverad dekor. Tillverkad av Petter Norlin 1803 i Malmö. Kannans höjd ca 9,5, sockertångens längd ca 15 cm.

Slitage, repor, nagg/märken. Smärre bucklor, varav mer vid kannans fot. Smärre anlupet. Graverade bokstäver.

Utropspris
1 800 SEK